No Products in the Cart
| Varietal | Bordeaux Blanc |
|---|---|
| Vintage | 1985 |
| Rating | 97 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | Pessac Leognan |
| Producer | Haut Brion |
| Color | White |
| Wine Type | Table |
| Rating | 97 RP - 1985 Chateau Haut-Brion Blanc Bordeaux - 97 pts! This has been a head turner since it was made. The 1985 is unbelievably rich, with a velvety, fat consistency oozing with herb, melon, and fig-like fruit. This voluptuously textured wine exhibits great length, richness, and character. It never closed up after bottling and remains an exceptionally full-bodied, intensely concentrated, yet well-delineated white Graves. If you have the income of a rock superstar, this would be worth having to fete the turn of the century. RP |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Bordeaux Blanc |
|---|---|
| Vintage | 1985 |
| Rating | 97 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | Pessac Leognan |
| Producer | Haut Brion |
| Color | White |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Bordeaux Blanc |
|---|---|
| Vintage | 1985 |
| Rating | 97 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | Pessac Leognan |
| Producer | Haut Brion |
| Color | White |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Bordeaux Blanc |
|---|---|
| Vintage | 1985 |
| Rating | 97 RP |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | Bordeaux |
| Location | Pessac Leognan |
| Producer | Haut Brion |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

