No Products in the Cart
| Varietal | Sangiovese Grosso |
|---|---|
| Vintage | 1990 |
| Rating | 93 WS |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Location | Brunello di Montalcino |
| Producer | Poggio Antico |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating |
|---|
| Wine Spectator | 93 WS - 1990 Poggio Antico Brunello di Montalcino Riserva A blockbuster, with loads of fruit flavor, especially coconut, pouring out of the glass. Full-bodied and rich, with velvety tannins, yet slightly astringent on the finish. |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Sangiovese |
|---|---|
| Vintage | 1990 |
| Rating | 93 WS |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Location | Brunello di Montalcino |
| Producer | Poggio Antico |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Sangiovese |
|---|---|
| Vintage | 2010 |
| Rating | 97 AG |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | Italy |
| Region | Tuscany |
| Location | Brunello di Montalcino |
| Producer | Stella di Campalto |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Sangiovese |
|---|---|
| Vintage | 2010 |
| Rating | 97 AG |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | Tuscany |
| Location | Brunello di Montalcino |
| Producer | Stella di Campalto |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating | 96 RP - This wine will be released in October or November 2016. The 2010 Brunello di Montalcino Riserva is a masculine expression from the wild and rustic quadrant of the Montalcino appellation where Stella has her beautiful vineyards. The bouquet delivers sheer power and determination with dark fruit followed by smoke and crushed mineral. Slightly shut down at first, the wine opens to a silky and polished texture once it starts to gain momentum. The finish is smooth and long. |
|---|
| Antonio Galloni Rating | 97 AG - I saw Stella di Campalto’s 2010 Brunello di Montalcino Riserva and knew we had to have it. I absolutely adore the 2010 for its transparent yet deep expression of Sangiovese grown in the wild, southern reaches of Montalcino. The pure Sangiovese flavors, bright acids and mid-weight structure work beautifully with the various dishes. Readers lucky enough to own the 2010 are in for a real treat. I certainly will treasure the bottles I have in my cellar. |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

