No Products in the Cart

| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | 1990 |
| Rating | RP98/ST97/WS93 |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | St Emilion |
| Producer | Cheval Blanc |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating | RP98 - In contrast to the 1989 the 1990 is increasingly sumptuous with each additional tasting. The wine possesses all the hallmarks of a hot ripe year - low acidity super-ripe nearly over-ripe fruit an opulent oily texture great sweetness of fruit and a long voluptuously-textured finish. In the most recent tasting I almost mistook it for Le Pin given its showboat-like nose of coconut toasty new oak and gobs of smoky blackcurranty and cherry fruit. The wine is full-bodied rich and concentrated with layers of extract and well-concealed tannin. I am increasingly convinced that this is the most profound Cheval Blanc since the legendary 1982. Because of its fleshy low-acid character the wine can be drunk but it is still youthful with a deeper purple color than the more mature-looking 1989. It should offer exotic opulence for at least another 15-20 years. A compelling Cheval Blanc! |
|---|
| Wine Spectator | WS93 |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | 1990 |
| Rating | RP98/ST97/WS93 |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | St Emilion |
| Producer | Cheval Blanc |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | 1990 |
| Rating | RP98/ST97/WS93 |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | St Emilion |
| Producer | Cheval Blanc |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | 1990 |
| Rating | RP98/ST97/WS93 |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | Bordeaux |
| Location | St Emilion |
| Producer | Cheval Blanc |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating | WS93 |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

