No Products in the Cart
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 1991 |
| Rating | NR |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Kalin Cellars |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating | Medium, moderately saturated red. Smoky, sappy, Burgundian aromas of Gevrey-like wild red fruits, earth and leather. Velvety and thick in the mouth, but leavened by strong acids. Like the above, this boasts terrific fruit/acid balance. But still quite young, with a rather unevolved kernel of fresh, primary red fruit. With air, notes of smoked meat and cinnamon emerged. |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 1991 |
| Rating | NR |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Kalin Cellars |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 1991 |
| Rating | NR |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Kalin Cellars |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 1991 |
| Rating | NR |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Kalin Cellars |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

