No Products in the Cart
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | 1992 |
| Rating | 90 RP |
| Bottle Size | 12 x 750ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | Pessac Leognan |
| Producer | Haut Brion |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating | 90 RP - 1992 Chateau Haut-Brion Pessac Leognan Bordeaux This wine is an immensely successful effort for the vintage, with elegance, sweetness, and a medium plum/garnet color already beginning to show some lightening at the edge. It has developed quickly, although the wine has surprising fruit and personality for such a dreadful vintage. The wine shows good cedary, spice box, cigar, and tobacco notes intermixed with minerals, sweet plum, and cherry. The finish is a bit short and attenuated, but the aromatics, attack, and mid-palate are delicious. RP |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | 1992 |
| Rating | 90 RP |
| Bottle Size | 12 x 750ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | Pessac Leognan |
| Producer | Haut Brion |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | 1992 |
| Rating | 90 RP |
| Bottle Size | 12 x 750ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | Pessac Leognan |
| Producer | Haut Brion |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | 1992 |
| Rating | 90 RP |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | Bordeaux |
| Location | Pessac Leognan |
| Producer | Haut Brion |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

