No Products in the Cart
| Varietal | Petite Sirah |
|---|---|
| Vintage | |
| Rating | 92 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | La Jota |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating | 92 RP - 1997 La Jota Petite Sirah - 92 pts! Readers should try and latch onto a bottle or two of the 350 case production of the 1997 Petite Sirah Howell Mountain. With 12% Viognier included in the blend, it boasts sumptuous, exotic aromas of pepper, blackberries, peaches, and honeysuckle. This wine has been a terrific success for La Jota since their debut 1991, and the 1997 is unquestionably another low acid, sensationally rich Petite Sirah that should drink well for 15+ years. RP |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Petite Sirah |
|---|---|
| Vintage | |
| Rating | 92 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | La Jota |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Petite Sirah |
|---|---|
| Vintage | |
| Rating | 92 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | La Jota |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Petite Sirah |
|---|---|
| Vintage | |
| Rating | 92 RP |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | La Jota |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

