No Products in the Cart
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 1998 |
| Rating | |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Burgundy |
| Location | Cote de Nuits |
| Producer | Gros Frere |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound | 1998 Domaine Gros Fere et Soeur Richebourg Burgundy Pronounced oak char that did not dissipate even with extended aeration coupled with high-toned red fruit and mineral notes. Pretty, medium weight, quite structured flavors that lack adequate buffering sap and thus finish with a drying, astringent edge to them. Plenty of elegance and good finesse but this is very good rather than excellent. BH |
|---|
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 1998 |
| Rating | |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Burgundy |
| Location | Cote de Nuits |
| Producer | Gros Frere |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 1998 |
| Rating | |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Burgundy |
| Location | Cote de Nuits |
| Producer | Gros Frere |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 1998 |
| Rating | |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | Burgundy |
| Location | Cote de Nuits |
| Producer | Gros Frere |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating | 1998 Domaine Gros Fere et Soeur Richebourg Burgundy Pronounced oak char that did not dissipate even with extended aeration coupled with high-toned red fruit and mineral notes. Pretty, medium weight, quite structured flavors that lack adequate buffering sap and thus finish with a drying, astringent edge to them. Plenty of elegance and good finesse but this is very good rather than excellent. BH |
|---|

