No Products in the Cart
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | |
| Rating | 100 WS |
| Bottle Size | 1500 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | Pomerol |
| Producer | Chateau Le Pin |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating |
|---|
| Wine Spectator | 100 WS - 1998 Le Pin Bordeaux Magnum - RARE!! SO FEW MAGS!! Incredibly rich wild and exotic. Dark ruby in color decadent with aromas of aged game wild fruits and grilled meat. Full-bodied with big velvety voluptuous tannins. It goes on and on. Don't share this with anyone it's too wonderful. The best young Le Pin I have ever tasted. Seductive now but wait. Best after 2010. 450 cases made. WS |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | |
| Rating | 100 WS |
| Bottle Size | 1500 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | Pomerol |
| Producer | Chateau Le Pin |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | |
| Rating | 100 WS |
| Bottle Size | 1500 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Bordeaux |
| Location | Pomerol |
| Producer | Chateau Le Pin |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Bordeaux Blend |
|---|---|
| Vintage | |
| Rating | 100 WS |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | Bordeaux |
| Location | Pomerol |
| Producer | Chateau Le Pin |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating | 100 WS - 1998 Le Pin Bordeaux Magnum - RARE!! SO FEW MAGS!! Incredibly rich wild and exotic. Dark ruby in color decadent with aromas of aged game wild fruits and grilled meat. Full-bodied with big velvety voluptuous tannins. It goes on and on. Don't share this with anyone it's too wonderful. The best young Le Pin I have ever tasted. Seductive now but wait. Best after 2010. 450 cases made. WS |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

