No Products in the Cart
| Varietal | Proprietary Blend |
|---|---|
| Vintage | 1998 |
| Rating | 96 RP |
| Bottle Size | 1500 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Rhone |
| Location | Southern Rhone |
| Producer | Vieux Donjon |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating | 96 RP - 1998 Vieux Donjon Chateauneuf du Pape - 96 pts I underrated this 1998 Chateauneuf du Pape by several poits. This immense, concentrated, majestic, old style offering boasts a dense ruby/purple color in addition to a gorgeous nose of licorice, tobacco, dried herbs, smoke, blackberries, cassis, and aged beef. Sensationally rich, ripe, full-bodied, and unctuous, with high levels of tannin, this is a classic vin de garde requiring another 2-4 years of cellaring. RP |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Proprietary Blend |
|---|---|
| Vintage | 1998 |
| Rating | 96 RP |
| Bottle Size | 1500 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Rhone |
| Location | Southern Rhone |
| Producer | Vieux Donjon |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Proprietary Blend |
|---|---|
| Vintage | 1998 |
| Rating | 96 RP |
| Bottle Size | 1500 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Rhone |
| Location | Southern Rhone |
| Producer | Vieux Donjon |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Proprietary Blend |
|---|---|
| Vintage | 1998 |
| Rating | 96 RP |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | Rhone |
| Location | Southern Rhone |
| Producer | Vieux Donjon |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating | 96 RP - 1998 Vieux Donjon Chateauneuf du Pape - 96 pts I underrated this 1998 Chateauneuf du Pape by several points. This immense, concentrated, majestic, old style offering boasts a dense ruby/purple color in addition to a gorgeous nose of licorice, tobacco, dried herbs, smoke, blackberries, cassis, and aged beef. Sensationally rich, ripe, full-bodied, and unctuous, with high levels of tannin, this is a classic vin de garde requiring another 2-4 years of cellaring. RP |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

