No Products in the Cart
| Varietal | Syrah |
|---|---|
| Vintage | 2000 |
| Rating | 93 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Rhone |
| Location | Northern Rhone |
| Producer | M. Ogier |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating | 93 RP - 2000 Michel Ogier Cote Rotie Cuvee Belle Helene Syrah - 93 pts The renowned Belle Helene cuvee is fashioned from a northern Cote Rotie hillside vineyard in a sector called Rozier. Aged 30 months in 100% new French oak with little racking, it is bottled without any clarification. Of the single vineyard Cote Roties, this offering comes closest to resembling one of Guigal’s “La-La’s.†The 2000 Cote Rozier Cuvee Belle Helene is a fleshy, sexy, soft, opulently-styled effort possessing more concentration than most of its 2000 peers. More flamboyant and showy than the monumental 1999, the rich, deep ruby/purple-colored, medium-bodied 2000 offers notes of cassis, licorice, pepper, and white flowers. This harmonious, seamless, extraordinary Cote Rotie should provide immense pleasure over the next 10-12 years. RP |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Syrah |
|---|---|
| Vintage | 2000 |
| Rating | 93 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Rhone |
| Location | Northern Rhone |
| Producer | M. Ogier |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Syrah |
|---|---|
| Vintage | 2000 |
| Rating | 93 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | France |
| Region | Rhone |
| Location | Northern Rhone |
| Producer | M. Ogier |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Syrah |
|---|---|
| Vintage | 2000 |
| Rating | 93 RP |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | Rhone |
| Location | Northern Rhone |
| Producer | M. Ogier |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

