No Products in the Cart
Williams Selyem found its success buying and bottling single-vineyard wines, with Pinot Noir as the focus. Single-vineyard wines were not new to California, but the first for Williams Selyem was its 1985 Rochioli Vineyard Pinot Noir.
While Pinot Noir dominates production, Williams Selyem also makes a small amount of Chardonnay, Zinfandel, and a Port-style fortified dessert wine. These offerings vary in production from year to year but many also carry single-vineyard designations.
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 2006 |
| Rating | |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Williams Selyem |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 2006 |
| Rating | |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Williams Selyem |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 2008 |
| Rating | 92+ AG |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Williams Selyem |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Pinot Noir |
|---|---|
| Vintage | 2008 |
| Rating | 92+ AG |
| Barrels |
Oak |
| Style |
Burgundian |
| Owners |
Ed Selyem & Burt Williams |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Williams Selyem |
| Winemaker |
Bob Cabral |
| Production |
342 cases |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating | 92+ AG - Deep red. Crushed blackberry, raspberry, tobacco and nutty oak on the nose. Supple and velvety but a bit unforthcoming, with firm acidity framing the somewhat medicinal flavors of red berries, bitter cherry, dark chocolate and licorice. More about soil than primary fruit, and rather brooding for a pinot from this producer, but there's very good intensity here. Finishes with gently chewy tannins and excellent tenacity. Cabral says that this dry-farmed pinot is an anomaly this year, explaining that "it's usually more feminine but with '08 being a drought year you get more manly character, more power." |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

