No Products in the Cart
| Varietal | Syrah |
|---|---|
| Vintage | 2011 |
| Rating | 95/98 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | Washington |
| Location | Columbia Valley |
| Producer | Cayuse Vineyards |
| Color | Red |
| Wine Type |
| Rating | 98 RP - 2011 Cayuse Cailloux Vineyard Syrah - 95 - 98 pts The Syrahs are gorgeous across the board. The 2012 Syrah Cailloux Vineyard (5% Viognier) is surprisingly meaty and masculine, with plenty of pepper, smoke, blood and dark-plum fruits. Full-bodied, rich and layered on the palate, with massive minerality that comes out on the finish, it will be a 20-year wine. RP |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Syrah |
|---|---|
| Vintage | 2011 |
| Rating | 95/98 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | Washington |
| Location | Columbia Valley |
| Producer | Cayuse Vineyards |
| Color | Red |
| Wine Type |
| Varietal | Syrah |
|---|---|
| Vintage | 2011 |
| Rating | 95/98 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | Washington |
| Location | Columbia Valley |
| Producer | Cayuse Vineyards |
| Color | Red |
| Wine Type |
| Varietal | Syrah |
|---|---|
| Vintage | 2011 |
| Rating | 95/98 RP |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | Washington |
| Location | Columbia Valley |
| Producer | Cayuse Vineyards |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

