No Products in the Cart
| Varietal | Cabernet Sauvignon |
|---|---|
| Vintage | 2012 |
| Rating | 100 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Harbison |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Rating | 100 RP - 2012 Harbison Estate Pony Express Cabernet - 99 pts! The 2012 Cabernet Sauvignon Pony Express is made from Clone 337 (95%) and 5% Cabernet Franc. This 200-case cuvée spends time in 50% Darnajou and 50% Taransaud barrels. A sensational Cabernet, it possesses abundant notes of spring flowers, new saddle leather, licorice, baking spices, blackberries and cassis. Full-bodied with a terrific, voluptuous texture and an opulent personality, this is fabulous and will provide sumptuous drinking over the next 15 or more years. RP |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Cabernet Sauvignon |
|---|---|
| Vintage | 2012 |
| Rating | 100 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Harbison |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Cabernet Sauvignon |
|---|---|
| Vintage | 2012 |
| Rating | 100 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Harbison |
| Color | Red |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Cabernet Sauvignon |
|---|---|
| Vintage | 2012 |
| Rating | 100 RP |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Harbison |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating | 100 RP - 2012 Harbison Estate Pony Express Cabernet - 99 pts! The 2012 Cabernet Sauvignon Pony Express is made from Clone 337 (95%) and 5% Cabernet Franc. This 200-case cuvée spends time in 50% Darnajou and 50% Taransaud barrels. A sensational Cabernet, it possesses abundant notes of spring flowers, new saddle leather, licorice, baking spices, blackberries and cassis. Full-bodied with a terrific, voluptuous texture and an opulent personality, this is fabulous and will provide sumptuous drinking over the next 15 or more years. RP |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

