No Products in the Cart

| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Vintage | 2012 |
| Rating | 99 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Michael Winery Peter |
| Color | White |
| Wine Type | Table |
| Rating | 99 RP - The 2012 Chardonnay Ma Belle Fille reveals notes of citrus blossom, Mandarin oranges, tangerine oil, white peach, pineapple and a wet rock-like minerality. This full-bodied, opulent, exotic, stunningly classic Chardonnay should drink well for a decade or more. RP |
|---|
| Wine Spectator |
|---|
| Burghound |
|---|
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Vintage | 2012 |
| Rating | 99 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Michael Winery Peter |
| Color | White |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Vintage | 2012 |
| Rating | 99 RP |
| Bottle Size | 750 ml |
| Bottle Quantity | 1 |
| Country | USA |
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Michael Winery Peter |
| Color | White |
| Wine Type | Table |
| Varietal | Chardonnay |
|---|---|
| Vintage | 2012 |
| Rating | 99 RP |
| Barrels |
|
| Style |
|
| Owners |
|
| Region | California |
| Location | North Coast |
| Producer | Michael Winery Peter |
| Winemaker |
|
| Production |
| Robert Parker Rating |
|---|
| Antonio Galloni Rating |
|---|
| Wine Spectator Rating |
|---|
| Burghound Rating |
|---|

